התקשר עכשיוימי הולדת
Select Page

 

במאמר זה נבחן את השאלה החשובה שהורים רבים עוסקים בה, בעזרת סיפורו של ילד מיוחד. אורן הוא ילד שגדל איתנו, שנה אחרי שנה, ארבעה ימי הולדת חגג יחד עם זיוי קיווי. כל אירוע התאפיין באופי אחר, וממש יכולנו לראות את הגדילה וההתפתחות של אורן (וגם של ההורים) עם השנים. נראה לכם כיצד אורן נהנה מאירועים שונים בכל פעם, כי זיוי קיווי מתאים את ההפעלות לגיל הילד ולמה שמרגיש יותר מתאים עבורו. בעזרת הסקירה הזו נבחן את השאלה שהורים רבים עוסקים בה – האם עדיף לחגוג יום הולדת בבית או במקום שכור? אנחנו כבר עכשיו אומרים שלא ניתן כאן תשובה חד משמעית! למה? משום שכל הורה ירגיש לפי המאמר מה נכון יותר עבורו ועבור ילד יום ההולדת שלו. אנחנו ניתן את כל היתרונות והחסרונות המשמעותיים בכל אחת מהאפשרויות.
לגבי שאלת יום הולדת בתוך הבית או בחצר – במאמר אחר שבאתר שלי אליו תוכלו לגשת על ידי לחיצה על הקישור – “בפנים או בחוץ”.

 

כיצד התפתח אורן משנה לשנה?

 

בגיל 3 חגגנו לאורן בבית, תראו איזה ילד מתוק. החגיגה בבית אפשרה לו להישאר במרחב הבטוח שלו. זה גיל שהילד עוד זקוק למרחב מוכר, הוא לא צריך לצאת למקום חדש ולהתמודד שם עם כל ההתרגשות וההתמודדויות שחגיגת יום הולדת עשויה להביא איתה. אתם יכולים לראות לפי החיוך שלו שהייתה לו חוויה מאוד טובה ושמחה.
לחגוג בבית מהווה יתרון משמעותי נוסף שקשור בעניין האוכל – המטבח צמוד כך שכל האוכל יכול להישמר בקירור עד לרגע שבו תרצו להגיש אותו. זה נוח גם לארגון ולניקיון שאחרי האירוע.
מעבר לכך יש יתרון משמעותי והוא החיסכון בכסף. כשעורכים יום הולדת בבית ואין עלות של השכרת מקום, נשאר יותר כסף להשקיע בהפעלה איכותית לילדים, בקישוטים, בכיבוד, במתנה לילדכם.

 

בגיל 4 אפשר לראות שאורן נפתח קצת יותר. החיוך שלו התרחב והוא ממש נהנה, אפילו יותר מהשנה שעברה! הייתה לנו חגיגה מקסימה ומצחיקה בבית, אמא טלי ואבא תומר שמחו לארח את כולם. הדבר היחידי שהיה קצת מאתגר – לסדר ולנקות מאוחר בערב, כשכולם עייפים אחרי המסיבה. זה עשוי להיות החיסרון הבולט ביום הולדת בתוך הבית, שצריך להזיז רהיטים, להיזהר ולשמור על תמונות או חפצים שבירים, ולדאוג שלא יתלכלכו הרהיטים. חשוב לקחת זאת בחשבון כשמחליטים היכן לקיים את האירוע.

 

בגיל 5 אורן בחר לחגוג עם אותו הזר על הראש! זה מרמז לנו עד כמה החוויה מיום הולדת 4 הייתה חיובית עבורו והשאירה לו זיכרונות טובים. היה מרגש עבורנו לראות את הפתיחות שאורן הביע ביום ההולדת החמישי, את שיתוף הפעולה עם החברים בהפעלות ובמשחקים. טוב הלב והחברותיות שלו ממש הורגשו ואפשרו לשאר הילדים הרבה מקום לחגוג איתו. בנוסף, זיוי קיווי כבר הכיר את אורן מימי ההולדת הקודמים כך שיכל להתאים את האירוע באופן שיהיה הכי מוצלח ומעצים. נסו לדמיין איזה כיף זה להזמין קוסם ליום ההולדת, שבר מכיר את ילדכם משני אירועים, ומגיע לחגוג איתו בפעם השלישית!

 

הגענו לגיל 6, והפעם יש כאן שני שינויים ממש בולטים: אורן נפתח לחלוק את החגיגה שלו עם חבר קרוב – איתי! וגם, האירוע נערך בחדר שכור של המתנ”ס הקרוב למגורים. קודם כל אנחנו רואים עד כמה השינויים האלה משמעותיים בהתפתחות של אורן. הרצון לחגוג עם חבר מעידה על כך שאורן מרגיש מספיק בטוח בעצמו ובמקום שלו בחגיגה, שהוא מוכן שיהיה איתו עוד מישהו “באור הזרקורים”. זה לא אומר שאורן פחות אוהב להיות במרכז או לקבל תשומת לב, הוא פשוט מוכן לחלוק את הבמה. כל ילד הביא את הייחודיות שלו וקיבל את המקום שמתאים לו. לזיוי קיווי חשוב לזהות מה הכי מאפיין את הילד ומה מתאים לו, ולהתאים את ההפעלה כך שיהיה הכי נעים ומעצים לכל ילד יום הולדת. אירוע לשני ילדים יחד מביאה איתה עולם שלם של יתרונות וחסרונות, על כך נתמקד במאמר אחר… כעת נחזור לעניינינו:

 

מהם היתרונות וחסרונות המשמעותיים ביותר של מקום שכור ביום ההולדת?

היתרון הכי בולט הוא שזה לא הבית שלכם! אין שם את הרהיטים שאתם אוהבים, את הספה הלבנה והיפה שממש תשמחו שתישאר ככה, את הפסל שקיבלת מאמא שלך ואסור שיישבר, את הצעצוע שהילד לא רוצה שייקחו לו, ו…הבנתם את הרעיון. כששוכרים מקום אתם מגיעים לאולם ניטראלי, לרוב עם כיסאות וציוד בסיסי שתצטרכו, ואין יותר מדי עבודה לארגן את המקום, זה ממש נוח.

 

היתרון הוא גדול. אז מהם בעצם 3 החסרונות העיקריים?

קודם כל, עניין האוכל. את כל מה שתכננתם להגיש צריך לסחוב לשם, את מה שצריך קירור לארגן בצידניות, לזכור להביא צלחות ומפיות ואם שכחתם את הסכין אז אין ליד מטבח שאפשר שנייה לקפוץ. על העוגה צריך לשמור שלא תימעך ולא יבואו נמלים… ולא תמיד יש כיור במקום כך שגם לארוז את הכל לשטיפה בבית עלול להיות קצת יותר מורכב. בקיצור – הרבה יותר ארגון סביב נושא הכיבוד. לא משהו שאי אפשר להתמודד איתו כמובן, פשוט דורש היערכות שונה.

החיסרון השני שכנראה לא חשבתם עליו, הוא שלרוב חדר שכור גדול יותר אז נשארים יותר הורים. הגעתי למסקנה הזו לאחר אירועים רבים שערכתי עם השנים. למה זה מפריע אתם שואלים? ובכן, בניגוד למה שאנחנו אולי חושבים, הורים נוטים לעשות רעש בימי הולדת. למה הכוונה? קודם כל כשאמהות נפגשות יש להן הרבה דברים משותפים שהן אוהבות לחלוק, כך שלפעמים נהייה אזור בצד שבו יש פטפוטים וזה עשוי להסיט את תשומת הלב. דבר שני, ילד שנשאר איתו הורה עלול להיות מרוכז בו יותר מדי וזה יפריע לו להתרכז ולהתמסר להפעלה. ילד שיושב על אמא או אבא פחות יעיז לקום ולהשתתף במשחקים, הוא יישאר יותר בפינוק ובנוחות שלו.

 

החיסרון השלישי הוא עלות ההשכרה. אמנם זה נוח יותר לצאת מהבית למקום מסודר וממוזג, אבל זה כמובן עולה יותר. כשאתם מוציאים סכום על המקום, לעתים נשאר לכם פחות להשקיע באיכות ההפעלה עבור האירוע, או בהוצאות אחרות שקשורות לחגיגת יום ההולדת. מה שטלי ותומר בחרו לעשות כדי להקל על עצמם זה לחלוק את האירוע עם חברים טובים. פיתרון מצוין במידה והילדים באמת חברים טובים ושניהם מרגישים טוב ונוח. אנחנו לא רוצים שהילד שלנו ייפגע ביום ההולדת מכך שמישהו “תופס לו את המקום” או מענייני קנאה.

 

סקרנו את ההבדלים המשמעותיים, דיברנו על יתרונות וחסרונות, וראינו בעזרת אורן המקסים כיצד ההתפתחות שלו עם השנים עיצבה את אופי האירועים שערכנו עבורו. כנראה שחלק מהדברים נגעו בכם אישית והיו מוכרים לכם, וייתכן שעדיין נשארתם עם סימני שאלה והתלבטויות. זה הזמן להפנות אתכם למאמרים נוספים בהם אנחנו נותנים טיפים חשובים לארגון ימי הולדת, ועוסקים בסוגיות שלא תמיד עולות אל פני השטח. מעבר לכך, זיוי קיווי תמיד אוהב לעזור ולייעץ בנושאים בהם הוא מבין הכי טוב כבר שנים. אתם מוזמנים ליצור קשר על ידי לחיצה על הכפתור הירוק. וגם – הפתעה! לפניכם סרטוני הסיכום הנדירים של כל 4 של ימי ההולדת שחגג אורן עם זיוי קיווי. תוכלו לראות איזה ילד מקסים הוא וכמה כיף היה לכולנו בחגיגה. להתראות במאמר הבא…