התקשר עכשיוימי הולדת
Select Page

קמתי הבוקר והחלטתי לצאת למלחמה בשולחנות מעוצבים לימי הולדת. טו-שה. ובכן, לא בדיוק כך. למען האמת, הרעיון התגבש אצלי במהלך הופעותיי במסיבות ימי הולדת בשנה האחרונה, בהן ראיתי הרבה שולחנות מושקעים, מעוצבים, מתוקתקים ומתאימים לגמרי למסיבות יום הולדת בנושא יום הולדת מגרה או יום הולדת חשק – שני נושאים שהם לא ממש… חינוכיים. למען האמת, ראיתי כל כך הרבה שולחנות מעוצבים בסגנונות מיוחדים עד שבסופו של דבר – כולם הפכו דומים. אני לא נגד החלק המעוצב במילים שולחן מעוצב. באופן אישי יש לי אייפון בגלל שהיו שנים שרק האייקונים של האייפון הם מעוצבים היטב. אני בעצמי מעצב ימי הולדת בבלונים. אני נגד החלק של הממתקים בשולחן הממתקים המעוצב ואני יוצא למלחמה לטוב ולרע.

האם היופי והעיצוב לא מצדיקים את השימוש בשולחן המעוצב? אולי הממתקים הם רק המדיום?

אחרי הכל, האם קיים רעיון טוב יותר ליום ההולדת של הילד מעיצוב המסיבה עם הדמויות האהובות עליו? האם קיימת חוויה נפלאה יותר ממסיבת יום הולדת עמוסה בממתקים ובעוגות קאפ קייקס מקסימות שכולם מיועדים, איך לא, לאורחים הקטנים? אין ספק שזה יוצא יפה, והעושר הויזואלי שאפשר להגיע אליו עם כמה ממתקים צבעוניים ועם כלי אוכל ממותגים, עם הרעיונות המקוריים לעיצוב שולחן הממתקים, לזיגוג העוגה ולסידור הקאפקייקס… העושר הזה עושה נעים לעיניים ולבטן (אבל לא לכיס של אמא ואבא). אני מוקסם מהביצוע, מהתכנון, מהחשק שאני נתקף בו כשאני רואה את השולחנות המהממים בימי ההולדת. אבל…

הגיע הזמן למלחמה.

מלחמה בשולחן הממתקים המעוצב

אני לא רוצה לגרום לאמא המאושרת, שהשקיעה כל כך הרבה זמן ומחשבה בעיצובו של השולחן, להרגיש שמשהו לא בסדר בשולחן המעוצב והמושקע שלה. אבל מספיק זה מספיק. השקעה כה רבה שמסתכמת בכמות גדולה כל כך של ממתקים שנזללים במהירות על ידי הילדים והם הופכים להיות טעונים בטונות של סוכר והופכים להיות… ילדים בהיפר. ילדים שלא מסוגלים להקשיב, רצים במעגלים, מתנהגים באופן אלים. גם האמא המתוקתקת והמשקיענית ביותר תסכים שההרגשה היא בסופו של דבר קצת יותר משמץ של אכזבה. כי ילד יום ההולדת לא באמת מעריך את כמות ההשקעה בזמן וכסף. הוא הופך להיות אדיש לזה. והאורחים החברים מחסלים את השולחן בדקה וחצי והוא כבר לא נראה טוב. אפילו האמהות האחרות, גם אלה שמחמיאות שיצא לך יפה כל כך – לא באמת רצו שמישהו יפטם את הילדים שלהם בממתקים וסוכר כמו שמפטמים אווזים. אה לא, כבר לא עושים את זה לאווזים. זה בניגוד לחוק לפטם אווזים! אבל את הילדים שלנו בנתיים זה חוקי לפטם בימי הולדת. אם את מזדהה עם התסכול שלי כאבא לשלושה ילדים, שתפי את המאמר עם חברות שלך בפייסבוק. יוצאים ביחד למלחמה!

אם עוד לא השתכנעת, זה בסדר – אספתי פה את כל הנקודות שיעזרו לך לגבש דעה מחדש. וגם פתרון!

כמה נקודות חשובות, מהפרספקטיבה שלי, שיגרמו לכם – ההורים – לראות שולחן מעוצב באופן שאפשר, אולי, להגדיר אותו כמציאותי יותר. אבל לפני כן, אני רוצה לסייג. מסיבת יום הולדת היא אירוע נפלא ונהדר, כל עוד הילד והאורחים נהנים בה. חשובה פחות העובדה שבמסיבה הושקע סכום גדול או מועט של כסף או שהעיצוב למסיבה הובא במיוחד מחו”ל או מהחנות שממול. אם הילדים נהנים וצוחקים, אם ילד יום ההולדת מרגיש מאושר עד הגג, הרי שזוהי מסיבת יום הולדת מוצלחת. ובכן, 8 סיבות מדוע אינך יכולה להרשות לעצמך שולחן מעוצב ליום הולדת:

1 – לתת להם ממתקים עד שיתעייפו?

אינני מתכוון לכך שצריך לשלול מילד את כל הממתקים, אבל ללא ספק – צריך לפנק אותם במידה. יש להציב את בריאות הילדים לנגד עיננו, לצד ההנאה שלהם מהמסיבה. זה לא יום אחד בשנה – זה שלושים מסיבות בשנה – חודש שלם שהילד טוחן ממתקים בכמות לגמרי לא סבירה. אז למה להציב שולחן מעוצב ומלא ממתקים כמסמר המסיבה אם בסופו של דבר מקבילים ילדים כאלה כמו בתמונה?

ילד בוכה אחרי יותר מדי ממתקים

כשילדים מתרגלים לראות בממתקים תחליף לארוחה, הם יסגלו לעצמם אכילת חטיפים במקום המזון הבריא שדרוש להם בגילם. עבור הורים שמקפידים על תזונת הילדים שלהם, עומס הסוכר וצבעי המאכל במסיבת יום ההולדת המפוארת יכול לגרום לחלחלה אמתית.

הביקורות על ממתקים שמכילים סוכר מוכרות לכולנו. מחקרים שנעשו לאחרונה רק מוכיחים עד כמה אכילת סוכר ושתיית משקאות ממותקים בכמויות רק מזיקה (ומספיק להסתכל על תמונות של ילדים שמנים בארצות הברית בשביל להפנים את הסכנה). הבעייה בצריכה מוגזמת של סוכר היא שמדובר במעגל קסמים: כשהסוכר משתחרר לדם הוא גורם לעלייה מהירה של רמת הסוכר. צריכה מוגזמת שלו מעלה את רמת האינסולין הגורם לירידה ברמת הסוכר, כך שעל הגוף שוב לצרוך סוכר. ירידה ברמת הסוכר גורמת לתופעות שונות. מאחר שזמן מה לאחר אכילת ממתקים במסיבה חלה ירידה ברמת הסוכר, הם מצליחים לגרום לחוסר שקט ולעייפות. וכמובן לבכי.

ובכן, מה עם החטיפים המלוחים? בחטיפים המלוחים שאינם מכילים (לכאורה, רק לכאורה) סוכר, קיימת כמות כה גדולה של שומן טראנס ושל מלח, עד שילד שאוכל שקית ממוצעת של חטיפים צורך שומן ומלח בכמות גדולה יותר מתצרוכת יומית נאותה של מבוגר. התוספים וצבעי המאכל בחטיפים הם אלה שמואשמים בגרימת היפראקטיביות והתקפי זעם בילדים, ובנוסף – עלולים לגרום גם לאלרגיות.

חכו… יש עוד.

2 – התנייה רגשית לאוכל? גם לי זה קרה

לאכילה רגשית יש הסברים פסיכולוגיים, חלקם מתייחסים לתגובה המותנית שגורם המזון – בדרך כלל ממתק או ‘משהו טעים’ – שמפצים אותנו כשאנחנו חווים תחושות שליליות. תשאלי את עצמך בכנות, לבד בינך לבינך. האם השולחן הזה בשבילך או בשבילו? האם היית מסכימה לסדר שולחן כזה ליום הולדת שלך? ברור שלא, זה היה מביך בטירוף. כולם היו חושבים שאת משוגעת. אז למה להביך את הילד שלך? הרי אפילו הוא יודע שהוא לא צריך כזו כמות של ממתקים.

אני לא טוען שילדים מותקפים בצורך לאכול ממתק בגלל צורך רגשי. הסברים אלה מתייחסים למצבי תסכול או מתח במבוגרים המוצאים פיצוי באוכל, אבל בסופו של דבר הם מתארים כל אכילה כפייתית שנגרמת כתוצאה מצורך בתשומת לב או בתסכול, כאשר במצבים כאלה ממתקים ונשנושים אינם מקור לתחושת שמחה או לשביעות רצון של הילד, אלא חלק מתחושות חוסר סיפוק וחוסר עניין.

אם לא די בכך, אחד מכל ארבעה ילדים בארץ סובל מבעיית השמנה.

אני שומע אותך מתנגדת. אבל ילדים אוהבים ממתקים! ובכן, הם מן הסתם אוהבים לאכול את הסוכרייה הראשונה ואת השנייה, וגם את הקרמבו, שהופכים בשלב מסויים לזלילה ותו לא. אחרי הזלילה הראשונה והשניה – אני רואה ילדים טעונים בסוכר, מתרוצצים, וזה שזה כיף לא מצדיק הכל נכון? לא היית נותנת לילד שלך לשתות קפה שחור עם המון קפאין נכון? לא היית נותנת לו לשתות בירה נכון? למרות שבירה וקפה זה כיף! במיוחד עם תוסיפי להם סוכר – ילדים יסכימו לשתות את זה אני מניח… אבל את לא תעשי את זה כי זה חומרים שמשפיעים על ההתנהגות. אז אולי גם סוכר בכמות מוגזמת זה לא סביר?

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=MlCnFtTH5WA&w=440]

3 – בואו נעשה ניסוי פסיכולוגי על הילדים שלנו ונשים מולם שולחן מעוצב

כשפסיכולוגים באוניברסיטה או רופאים רוצים לעשות ניסוי מדעי פסיכולוגי על ילדים, הם צריכים לעשות שיעורי בית, להגיד בקשות לוועדת הלסינקי ולקבל אישורים.

אני לא בטוח שוועדה היתה מאשרת ניסוי כזה: בואו נקח שלושים ילדים, נשים אותם בחדר אחד, עם שולחן ממתקים מעוצב, ואז נגיד להם לא לגעת בממתקים למשך שעה.

או לניסוי הזה שקורה כמעט תמיד: ואז כשהילדים מתוסכלים ומגורים, נשים במקום גם מבוגרים שצריכים להתאפק מלתת לילדים שלהם את הממתקים…

התוצאה כמעט תמיד זהה – כמה הורים מגניבים ממתקים לילדים המתחננים שלהם (כי קשה להם לחכות. הם צודקים! גם לי היה קשה מול שולחן כזה) ואז מתחילה טיילת לעבר הממתקים ופתאום הבן שלכם ביום ההולדת שלו לא מוקף בחברים שלו שצוחקים ונהנים. חצי מהילדים כבר לא מסוגלים פיסית לשבת,

האם זוהי הנאה אמתית ממסיבת יום הולדת? הרי כל היופי הזה מיועד כמעט לגמרי רק בשביל המבוגרים! נכון, הילדים אמורים להתרשם מהשולחן הגדוש ומהתאמת המותגים לקונספט של המסיבה, אבל הם אמורים גם ליהנות באמת, מכל הלב מההפעלה, מהמשחקים, מהחברים. האם באמת משנה לילדים אם הממתקים ממותגים או לא? איפה החובה שלך כאמא לחוויה הרגשית של הילד שלך – שרוצה יותר מהכל להיו מוקף בחברים מתגלגלים מצחוק!

ככה נראים ילדים במצב טבעי, כשמרתקים אותם בלי סוכר:
ילדים שנהנים ממופע

4 – השקעתי בשולחן מעוצב ליום הולדת, אבל הכל בא מאהבה

כשאמא אומרת שהשקיעה בשולחן מעוצב, היא אינה מספרת את כל המאמץ והסיפור האמיתי שמאחורי ההחלטה. ההכנות מתחילות חודשים לפני יום ההולדת בבחירת הסגנון והקונספט של השולחן, מובן שבהתאם לטעמו של הילד החמוד, גם אם הוא רק בן שנתיים ועדיין אינו יכול ליהנות מהמסיבה שנערכת לכבודו… או בן ארבע אך אינו יכול לקרוא את המיתוג עם שמו.

דרך אחת לעצב שולחן למסיבת יום הולדת היא להזמין מעצבת שתכין אותו בהתאם להוראות המפורטות שמעבירה לה האם. כאשר ההורים (או בדרך כלל, האמא) מחליטים להשקיע בעצמם בשולחן המעוצב, הם מזמינים את הפריטים המיוחדים הנחוצים לעיצוב חודשים לפני המסיבה, לרוב מסין דרך האתרים המוכרים. אחרי יום העבודה, הם עמלים על הכנת הקישוטים והמתנות ועל התאמתם לרוח האירוע, ועדיין לא התחלנו. כדי ששולחן יום ההולדת יהיה היפה ביותר, יש לבצע עריכה ניסיונית. כלומר: יש לעצב את השולחן לפני המסיבה כדי לוודא שבאירוע עצמו הוא ייראה כפי שצריך – מושלם. ואכן, השולחן יוצא מושלם. לאחר שכל המוזמנים הקטנים עוזבים, נשאר רק לנקות ולאסוף את העטיפות ואת הממתקים המפוזרים בכל מקום, וכך מסתיים עמל של חודשים.

היה שווה?

אכזבה מהשולחן המעוצב

5 – האם המסיבה שלכם או של הילדים?

כבר כתבתי במאמר הקודם באקדמיה על שלושת הטעויות הנפוצות שהורים עושים ביום הולדת שיום ההולדת היא בשביל הילדים.

מהי האלטרנטיבה לשולחן מעוצב, הרי אי אפשר בלי? ובכן, שולחן מעוצב הוא רעיון טוב. האמת? זה רעיון מדליק, אם הוא מתוכנן בהקשר ובאירוע המתאימים. לדוגמא – באירוע חברה. בבר מצווה (אירוע של פעם בחיים ולא של כל שנה). אבל הרי ברוב המקרים, אם להיות כנים, זה כל מה שיש: שולחן גדוש באוכל, כלים עם דמויות אהובות ובעיקר הגזמה. הגזמה בכמויות, במבחר, בסוכר.

אם שולחן המעוצב היה שולחן ירקות מעוצב, לא היינו צריכים את כל הדיון הזה. תדמייני שהיית בוחרת לעשות שולחן מעוצב עם ירקות במקום! הם האמהות יחמיאו לך בכל זאת? כן! האם הילדים ישמחו? פחות אבל הם ילדים!!! הם רוצים לאכול ממתקים ולראות טלוויזיה בלי הפסקה – אנחנו כהורים אחראים על המינונים.

הילדים גם מבקשים אופניים חשמליים, טיול לדיסנילנד ומטוס. הם רוצים הכל עכשיו ואיך שבא להם. מכירים את ה”אבל בא לי?”. הם ילדים. זה לא כזה מסובך. מותר לנו כמבוגרים להחליט בשבילם. האם שאלתם את עצמכם מה הם באמת רוצים ליום ההולדת שלהם? אולי היו מסתפקים בכרית עם הדמות האהובה? במנוי לסרטים? בהכנת מצגת? כשאתם מבטיחים להם מסיבת פיצוץ יפה יותר משל חבריהם לכיתה הם לא יסרבו. ילד לא יגיד לך: “לא אמא, לא בא לי על שולחן מעוצב”. זה לא אומר שזה מה שהוא צריך! ילדים יפגינו שמחה, הם יתלהבו, אבל הם בסוף יהיו מתוסכלים והם לא יגידו לכם שאת יום ההולדת שלהם הם רוצים לחגוג אחרת. אתם צריכים לזהות את זה בעצמכם.

6 – צילום עם השולחן המעוצב, זכרונות מיום ההולדת

שולחן מעוצב ומסיבה ממותגת הם סוג של טרנד, אבל ימי הולדת הם מאותם ימים חשובים שנרצה לזכור. אמנם שולחן גדוש ממתקים מצטלם היטב לאלבום, אבל התחרות אוכלת כל חלקה טובה, ובעצם לא עשינו דבר מלבד לצלם את השולחן מכל הזוויות המחמיאות (את הילד מתגלגל מצחוק בהפעלה זכרתם לצלם?). איך חגגו ימי הולדת פעם? אפשר לראות בתמונות מאז: תמונות עם חברים, עם קרובי משפחה, ילדים שמחים, מרותקים להופעה, צוחקים מכל הלב. ככה עושים זכרונות ילדות של אושר לילדים. רוצים לראות איך נראים ילדים מאושרים ביום ההולדת שלהם? איך הם מחייכים בטירוף? איך הם חווים חוויות (בלי ממתקים)? כנסו לעמוד סרטוני הסיכום שלי.

אני מכין כאלו כבר ארבע שנים ללקוחות שלי. בכולם רואים ילד יום הולדת מתגלגל מצחוק, מכבה את נרות העוגה, מרימים אותו בכיסא ואת החברים שלו מוחאים כפיים ונהנים.

רוצים לדעת מה באמת ילדים רוצים?

אני שואל אותם – והם אומרים לי. הם אומרים: “תודה שהצחקת את החברים שלי”.

אגב הנה משפט שנאמר לאורך כל ההיסטוריה של האנושות רק אפס פעמים: “אמא תודה על השולחן המעוצב”.

7 – ועכשיו, ספירת קלוריות

הבעיה במסיבת קונספט מתוקתקת להפליא היא בדיוק בזה – בתכנון המדהים, בתיאום מראש ובהתאמה של כל הפרטים. מסיבת יום הולדת היא אירוע זורם ולא ניסוי במעבדה: ילדים נהנים, מופעלים, צוחקים באופן בלתי מתוכנן. אבל כאשר מושקעים כל הרבה מאמצים בקונספט של המסיבה, קשה לזרום עם האירוע. הילדים לא נהנים? לא נורא, העיקר שציפוי העוגה נשאר שלם, שבקבוקי השתייה המפונפנים ניצבים במקומם, ובכלל – יש לפקוח עין על השולחן במהלך כל האירוע. איזה כאב ראש.

את ההשקעה במסיבה התחלת זמן רב מראש, דאגת לכל פרט קטן, חזרת ובדקת שהכול, אבל ממש הכול, יצא מושלם. להשקעה מוגזמת יש מחיר. אפשר ליהנות ממסיבה ממותגת ומקסימה ואפילו לערוך מסיבת יום הולדת שכולם ירצו לחקות, אבל מה הטעם בכך, כשהאירוע כולו הופך לשבוי בידי קונספט מושקע יתר על המידה?

ואם זה לא מספיק – הנה ספירת הקלוריות:

בגרם של סוכר יש כ-4 קלוריות. בכפית יש 20 קלוריות. בשולחן מעוצב שלם יש מיליון קלוריות וכל ילד צורך בערך 30,000 קלוריות במקום 2500 יומיות לילד!

גרם סוכר

8- איך באמת להשקיע במסיבת יום הולדת?

כאשר מתכננים יום הולדת לילדים חושבים על ההנאה שלהם ושל אורחיהם. מביאים בחשבון את מזג האוויר, האם לערוך את המסיבה בשטח פתוח או במקום סגור, בבית או באולם שכור? מתי תיערך המסיבה? האם כולם יוכלו להגיע? מה האורחים יאהבו במיוחד, האם פעילויות חוץ? הפעלות? הופעה של קוסם? איזו מוזיקה תהיה במסיבה? האם כל הילדים אוהבים לרקוד? מה לגבי אלה שלא רוקדים? האם לצלם את האירוע לסרט וידאו? האם לערוך את התמונות ולשלוח למוזמנים? והכי חשוב, איך יודעים שהילדים באמת נהנים במסיבה?

בקיצור – תחשבו מה חשוב באמת.

אם שואלים אותי? מה שחשוב באמת זה החוויה של ילד יום ההולדת (אבל אפשר גם שהחוויה תהיה מעצימה וחינוכית. מותר לנו לשאוף ליותר מכיף כי מתוק זה כיף).

וזה אומר שהתוכן הוא המלך.

_MG_3437

צחוק? זה דומה קצת לחיוך

אני אוהב להופיע לפני ילדים בימי הולדת. בהופעות שלי הם מתרגשים, מוקסמים וצוחקים צחוק משחרר. כשילדים צוחקים הם נהנים, הם חווים את הרגע. הצחוק מעצים את הנאתם מבדיחה או ממשחק ומלכד אותם חברתית. האם ידעתם שתינוקות מתחילים לצחוק כבר בחודש השלישי לחייהם? ילדים צוחקים כ-400 פעמים ביום בממוצע. מבוגרים, כמעט שלא צוחקים. כאשר צוחקים, מעלים את רמת האנדורפינים ולכן ההרגשה משתפרת. בקיצור – הצחוק יפה לבריאות.

כשאני מופיע לפני קהל זאטוטים, אני אוהב את ההתרגשות שהמופע מעורר, את השמחה, את הצחוק. לדעתי, אין זה דומה כלל להתרגשות ההיפראקטיבית שמפגין ילד שאכל יותר מדי ממתקים.

ואתם, ההורים, מה דעתכם? האם הייתם מוותרים על ההשקעה במסיבת קונספט, שכל כך פופולרית כיום, ומשקיעים את המשאבים המיועדים למסיבת יום ההולדת בתכנון שונה של האירוע? מה לדעתכם יתאים יותר לילדים? הצורך במסיבה ‘כמו של כולם’ הוא הצורך החברתי להיות דומה. האם לתמוך בדרישה שלהם לעריכת המסיבה הכי מיוחדת? האם להציב להם גבולות? אשמח לקבל מכם תגובות.

מכירה מישהי שמתלבטת לגבי השולחן המעוצב? תייגי אותה ושתפי אותה!