התקשר עכשיוימי הולדת
Select Page


יום הולדת בפארק או בגינה יחסוך לכם את הבלאגן בבית. אבל יש סיכוי שהחוויה של הילד תהרס

ימי הולדת הפכו בימינו למשימה בלתי אפשרית. אנשים מוציאים אלפי שקלים על יום הולדת, בלי אפילו לשאול את עצמם: “מה אני אעשה שנה הבאה?” או “ומה עם האחים?”. שלושה אירועים מושקעים בשנה יכולים לממן טיול משפחתי לשבוע בקלות. אז מה עושים? חוסכים! אולי אפשר לחגוג השנה רק חמישה ילדים? אולי נעשה יום הולדת עם עוד ילד? או אולי – בואו נעשה את האירוע בפארק. ככה לא נצטרך לשלם שכירות ונחסוך הרבה כסף. מה לא?

כמה עובדות בסיסות:

 • בפארק אין חשמל
 • בפארק אין כיסאות ושולחן (גם אם יש שולחן קק”ל זה לא תמיד גדול מספיק או פנוי)
 • כמות האוכל שתביאו לאורחים בפארק תהיה יקרה פי שתיים (המבוגרים הולכים להשאר)
 • וכנראה שכסף לא תחסכו.
 • בכל זאת – הורים לילדים שנולדו בחודשים החמים מתפתים מאוד להוציא את הבלאגן מהבית ולחגוג בחוץ. למי זה טוב? למי זה רע? והאם זה באמת יכול להרוס את יום ההולדת של הילד שלך? תשארו איתי בסקירה מלאה של התופעה שנקראת “יום הולדת בחוץ”.

יום הולדת בחוץ

נתחיל ביתרונות של יום הולדת בחוץ – ההפעלה

 • שכירות של חדר במתנ”ס יכול לעלות בין 300-700 ש”ח. את הכסף הזה אתם יכולים לחסוך עם יום ההולדת הוא במקום חינמי (כמו הגינה, הפארק, הבית שלכם, חדר הדיירים אם יש ועוד)
 • ביום עם מזג אוויר נעים נורא כיף בחוץ
 • כל הלכלוך של האוכל לא יגיע לסלון של הבית
 • אף אחד לא ישאיר טביעות ידיים על הקירות (או גרוע מזה… נעליים)
 • לא צריך לשטוף רצפה בסוף יום ההולדת (עוגה עם קרם שוקולד לא עושה כתמים על הדשא)
 • ילדים לפעמים מטיילים בכל הבית ופשוט פותחים מגירות
 • איפה יכנסו בבית הזה שישים אנשים?
 • עד פה נשמע נפלא. המון יתרונות. לא? הבעיה היא שיש עוד כמה דברים בחוץ שהם לחלוטין לא בשליטתנו וכל אחד מהם משפיע על החוויה של ילד יום ההולדת. רשימה חלקית בלבד כוללת: מזג אוויר הפכפך, כלבים משוטטים, חתולים משוטטים, טרמפולינה ומשחקיות, ילדים שחייבים לרוץ בשטח פתוח (ונעלמים בין השיחים), זבובים וחרקים, פקח עירייה שמחליט שההגברה שלכם אסורה על פי חוק (אגב הוא צודק ויכול להשיט עליכם קנס של כ-1000 ש”ח!), ישראלים אחרים שבאו לפארק (תזכירו לי לספר לכם על יום הולדת שעשיתי במקביל למפעיל אחר באותו פארק… הרעש שנוצר היה נורא), הורים שמדברים, אוכל שאי אפשר להסתיר, העדר שרותים נקיים ונוחים, בעיות חנייה ועוד.

אבל באמת שזה יכול להרוס את החוויה של יום ההולדת? הרי כיף נורא בחוץ לילדים. בואו נעמיק עוד קצת ונשים את עצמנו בתוך הנעליים של ילד יום ההולדת.

יום הולדת בגינה

מה חשוב באמת ביום הולדת? הקשר בין חברים צוחקים מסביבך לזכרון לטווח ארוך

כבר אמרתי לא פעם אחת – לדעתי יום ההולדת הוא היום החשוב ביותר בחיים של ילד. זה היום שמוכיח לילד שהוא גדול, וגדל. זה יום שהוא מחכה לו שנה שלמה. זו הזדמנות לחוויה מעצימה עבור הילד שלך.

יוצא לי לדבר עם לא מעט ילדים שחגגו איתי יום הולדת. אחד מהדברים שהם הכי אומרים (כשהם כבר מספיק גדולים לתאר את החוויה שלהם, בערך מגיל שש) זה תודה שהצחקת את החברים שלי.

בסופו של דבר לכל ילד יש סטאטוס בעולם. מעמד חברתי. מספר אסימונים שכל ילד בגן או בכיתה חייב לו. אם הילדים צוחקים ביחד עם ילד יום ההולדת – הוא מקבל הרבה יותר אסימונים חברתיים. זה אומר שביום שאחרי יום ההולדת הוא ימשיך להנות מהפירות של האירוע.

היי, זה לא מה שגם אנחנו רוצים עבור הילד? שחברים שלו יהנו בזכותו?

ישנו הבדל גדול מאוד בין כיף למצחיק. כיף יש בכל מקום – במשחק עם כדור או ארבע מקלות. בחפש את המטמון שהאוצר הוא אצטרובלים. במשחקי חברה שאבא או אמא מארגנים.

אבל מצחיק, זה כבר מגרש של ליגה אחרת לגמרי. בשביל להצחיק ילדים, ממש לגרום להם להתגלגל מצחוק במשך עשרות דקות באירוע – אתה צריך תוכן. הפעלה או מופע. וכאן מתחילה הבעיה – כי מופע מקצועי בחוץ לא יכול להגיע לכל הילדים בסביבה שבחוץ.

מה קוסמים בכל העולם כבר יודעים – אחוז הנוכחות חשוב יותר מכמות הילדים

קוסמים חוזרים על זה בכל הזדמנות, בכל כנס, הרצאה, דיוידי או מפגש לימודי. האחריות על הצלחת המופע היא של המופיע – ומה שחשוב זה שהילדים יהיו מרותקים במאה אחוז.

מספיק שכמה ילדים מאבדים ריכוז (מהרוח, הטרמפולינה או אחד הגירויים הקולינריים או האחרים) ובהדרגה עוד ועוד ילכו בעקבותם. זה לא משנה כמה טוב המופע, כמה הוא מלוטש. אני לא יכול להתחרות עם עוגיות שוקולד הצ’יפס שלך.

תדמיינו את זה – תאטרון הבימה. ההצגה – המלט עם קאסט של 15 שחקנים מובילים. בדשא, על פארק הירקון. אנשים בלי כסאות עומדים במעגלים קטנים ואמורים לשמוע את ההצגה על כל גווניה הדרמטיים. פתאום מתחיל גשם.

מגוחך לא? הבימה בחיים לא היו מסכימים להופיע ככה.

אבל זה בדיוק הקונפליקט שאתם שמים את המפעיל שלכם בו (זה לא משנה עם קוסם או אמן בלונים ליום הולדת או אפילו הפעלה מיוחדת אחרת לילדים).

והחלק הכי מתסכל הוא שהמפעיל יודע עד כמה הוא יכול להגיע לכל הילדים בסלון הבית שלכם. הוא יודע שהתוכן שלו עובד. אבל שימו אותו בחוץ והמופע עלול להכשל.

אגב אני לא מדבר על ההפעלות הכיפייות – שיש מצנח (אוווו אלוהים כל פעם שהילדים משחקים במצנח יורד להם חמש נקודות מהאיי קיו שלהם) או מוזיקה רועשת מדי, או ילדים שמעודדים אותם לצעוק. לצעוק זה כיף.

אני מדבר על מופע. מופע מצחיק לילדים.

אחוז הנוכחות באירוע מסתכל על החוויה של ילד יום ההולדת ושואל את השאלה הפשוטה: כמה מתוך הילדים באירוע מרותקים לחוויה שעובר ילד יום ההולדת. כן – אפשר להגיע למצב שכל הילדים יהיו מרותקים! פשוט צריך להכניס את המופע הביתה.

למה צפוף זה טוב – יום הולדת שקט ואינטימי מתחיל כאן, בבית

יש רק מקום אחד שילד יום ההולדת מכיר הכי טוב בעולם ורוצה שיהיו בו חברים צוחקים. וזה הסלון של הבית שלכם. הוא לא עולה כסף, הוא לא מתלכלך באמת כי המפעיל מביא מחצלת וגם מה שמלכלך זה האוכל שנמצא בקערות ענקיות במקום בצלחות עמוקות עם כמות סבירה ולא מוגזמת של ממתקים. אבל מי אם יהיה צפוץ מדי?

אז ככה – אף פעם לא יהיה צפוף מדי כי צפוף, מסתבר, זה דבר טוב עבור מופע מצחיק ליום הולדת.

 • ילדים שיושבים בצפיפות שומעים את הצחוק של החברים שלהם בסטריאו אז הם צוחקים יותר בעצמם.
 • ילדים שיושבים בצפיפות לא יכולים פיזית פתאום לשכב ולהפריע או לקום ולרוץ. פשוט אין להם לאן לרוץ
 • ילדים שיושבים בצפיפות מגיבים ביחד כקבוצה
 • הורים שרואים שהם מיותרים הולכים לשעתיים לנוח להתאוורר ועושים פחות רעש באירוע
 • וכמובן כל הלוגיסטיקה של שירותים ומטבח הם כל כך הרבה יותר קלים בבית.

אז מתי בכל זאת כדאי לחגוג בחוץ? כשהורים עושים את ההפעלה בעצמם. אין שום דבר רע בזה, להפך. לדעתי כל הורה צריך לחוות את זה לפחות פעם אחת (ואז להבין שזה לא בשבילו ולתת למומחים לטפל במצב בשבילו).

חוגגים בחוץ כשההפעלה נועדה לעשות בעיקר כיף. כשהמחיר שאתם משקיעים בהפעלה הוא 600 ומטה (כן יש עדיין מפעילים מוכשרים שישמחו לעשות לילד שלכם את משחק המצנח ביום הולדת במחיר הזה).

כשלא אכפת לכם ממש מהחוויה של ילד יום ההולדת ועד כמה הוא מוקף בחברים צוחקים. אולי יש לו מספיק חברים או שבכלל הוא לא בעניין של יום הולדת ואת עושה אותו רק בשביל להוכיח משהו. אם זה המצב – תרשי לי להמליץ על שולחן מתוקים מהדקה הראשונה באירוע עם הרבה סוכריות ושוקולד.

אני מתלוצץ כמובן – שולחן מעוצב זה דבר יפה אבל זה הדבר הגרוע ביותר שאפשר לשים ביום הולדת. ועל זה בפרק הבא של האקדמיה לימי הולדת.

שלכם

זיוי קיווי

מהנדס חוויות בבלונים וקסמים