התקשר עכשיוימי הולדת
Select Page

ראיון עם זיו רביב – זיוי קיווי, כפי שפורסם בקבוצת וואטסאפ של אמני בלונים ישראלים

ספר קצת על עצמך – רקע כללי, משפחה…
שלום לכולם. אני זיו רביב אבל כולם קוראים לי זיוי. אני נשוי לרותם, אב לשלושה מקסימים שהם מנור (10), ספיר (7.5) ועידן (בן 4). יש לנו שני כלבים ואנחנו גרים במושב מי עמי.
אני בן ארבעים כמעט ובוגר תואר ראשון במדעי המחשב ותואר ראשון בספרות.
החלום שלי היה מגיל 16 להיות סופר. כתבתי ארבעה סיפורים ארוכים שנדחו על ידי ההוצאות לאור. ככל שהתבגרתי למדתי שלפעמים אין כסף באמנות… הגעתי לתובנה שכדאי שאשקיע את כל היצירתיות שלי בבניה של העסק. בארבע השנים האחרונות אני עצמאי וכל המוג׳ו שלי בזה.

מה הביא אותך לעולם הבלונאות?
בתור מפתח תוכנה שלחו אותי ליפן לפני 13 שנים. היה לי מנהג משונה לקנות צעצועים לילדים שעוד לא נולדו לי. ביפן, מסתבר, בחנויות צעצועים מוכרים קסמים ממש שווים. מפה לשם תוך שנה התחלתי להופיע בימי הולדת ואשתי חשבה שכדאי שאלמד לעשות גם בלונים.
התחלתי לחרוש דיוידיים ואז שמעתי על הכנס של אליסה ועל אורי ליבני. לקח לי שנה או שנתיים לאזור אומץ ולצבור כישורים בשביל לפנות לאורי ולבקש ללמוד ממנו. באותו הזמן לא היה אפילו פייסבוק או שהוא ממש רק התחיל. אורי הסכים לקחת אותי תחת חסותו ולימים הפכנו לחברים טובים. הדיווידי שלו היה מה שלדעתי גרם לי לחשוב שאני לא צריך לקבל רשות באמנות הזו ושיש מקום לכל אחד לייצר לעצמו דרך אמנותית.
בזמנו אצל אליסה מי שהיה CBA היה מקבל הנחה וגם היה מהקולים… אז ב2014 עשיתי את המבחנים המעשיים בכנס הבלונים העולמי. זה דחף אותי להתעניין יותר בדקורציה והיה מבחינתי אבן בוחן מקצועי לקראת עזיבת ההייטק.

מתי החלה הפריצה שלך בתחום?
מבחינתי הפריצה האמיתית התחילה כשעשיתי סוויץ׳ בראש משתי בחינות. מקומית – במקום לספק שירותים ללקוחות התחלתי לשרת אותם. בניתי משאבים עבורם מכל מיני סוגים (סרטונים, מאמרים, כלים שחוסכים להם כסף כמו מחשבון הפיצה לימי הולדת kamapizzot.co.il ואפילו פודקאסט בעברית לאמהות ואפליקציית זיוי קיווי לאמהות). בתגובה הלקוחות שלי העריכו אותי והסכימו לשלם לי מחירים גבוהים בהרבה ממחירי השוק למיטב ידיעתי. זה מה שרציתי לעשות והתחלתי לפתח שיטות עבודה בעסקים וטקטיקות בשיווק ש… עובדות. זה גרם לי לחשוב שאני צריך וחובה עלי לחלוק את הידע הזה עם העולם.
ואז הגיע הפריצה ברמה העולמית.
התחלתי בפברואר 2016 (אחרי חצי שנה של מחקר מעמיק ועבודת הכנה!) לשדר פודקאסט – שזה בעצם תכנית רדיו באינטרנט. כמו ערוץ יוטיוב שבועי אבל כזה שרק שומעים. התחלתי לראיין אמני בלונים מכל העולם וללמוד מהם.
בצבא הייתי קצין חקירות ביחידה לחקירות פנים (כמו מח”ש של הצבא) ולכן ידעתי בראיונות לשאול את השאלה האחת שמסתירה את המידע ההכי חשוב.
בזכות זה והרצון לשרת אמני בלונים בעולם יצא שהפודקאסט מביא הרבה ערך.
יצרתי קהל של אנשים ששומעים לי ומצליחים לגדל את העסק שלהם בזכות התכנית שלי שהם מקבלים בחינם. כשאתה מצליח להביא לאנשים ערך בחיים בצורה כזו בשלב מסויים הם רוצים להוקיר תודה… עם הארנק שלהם.
אז פתחתי קורס עסקי ראשון… ואז שני… ואז התחלתי להשיק קורסים עם שותפי תוכן. הראשונה היתה קרן בלונס שהאמינה בי וסמכה עלי. אחר כך היה גם קורס על ליצנות עם אורי ווייס וקורס מסגרות וכוסות עם איתן בלאיש שעד היום מתפוצץ לי המוח מהאסטתיקה של האמנות שלו. הצלחה אחת משכה אותי לדחוף להצלחה אחרת ובסוף 2017 יצא שהשקתי 8 קורסים אונליין במסגרת המכללה לאמני הבלונים. השנה השקתי את הקורס המהמם של אביטל וניר שכטר על עיצובים לבריתות, ובקרוב משיק את הקורס של צ’אד ג’ונסון על מכירות ואחר כך ביוני את הקורס של סקוט טריפ שלנו, על יצירתיות.
כיום יש לי כ-1800 מאזינים רשומים, קבוצת פייסבוק של המאזינים עם 2800 אמנים. כל פרק שיוצא, תוך 24 שעות מאזינים לו כ-120 אמנים מכורים ואני מרוויח מהעסק הזה יותר מאשר מימי הולדת ואירועים בארץ.
בימים האחרונים (בתחילת מאי) קניתי מניות בחברת תוכן באנגליה והתמנתי דירקטור בחברה בע”מ אנגלית בשם האקדמיה לאמני ילדים. זה בית ספר אונליין עם קהל גדול יותר משלי והזדמנות לשרת אנשים שמשתייכים לקבוצה שאני מחבב במיוחד ומשתייך אליה בעצמי. יש שם קורסים לקוסמים ולאמני בלונים ואני אחראי לפיתוח תוכן חדש בחברה.
למזלי אני מוקף בחברים מוכשרים במיוחד בארץ וגם בעולם.
הקשרים האישיים של השותף שלי גיא שפר בעולם (תולדה של השקעה במשך שנים בנסיעות לארצות הברית ובכלל) מוכיחים את עצמם מועילים מאוד ופותחים בפני דלתות נוספות.
אני גאה מאוד בזה שיוצא לי לשים אמני בלונים ישראלים בחזית ההדרכה העולמית.

למה דווקא קיווי?
המנטור הרוחני שלי בתור קוסם הוא דיוויד קיי הידוע בשמו סילי בילי.
בספר האגדי שלו סירייסלי סילי הוא מסביר על איך חרוזים מצחיקים ילדים.
תמיד הייתי זיו רביב ואנשים היו רגילים שזה חרוז
אז חיפשתי חרוז לזיוי. יניב המגניב תפס את מגניב וגם… אני לא מגניב. אז הלכתי על זיוי קיווי. זה חרוז. זה טיפשי.
זה מגניבי.

האם אתה שלם עם הבחירה המקצועית שלך?
ללא ספק כן.
תראו לעזוב את ההייטק כשיש לך תינוק בבית, אחרי שניהלתי לגמרי בעצמי פרוייקטים שהכניסו 7 מיליון דולר בשנה לחברה, היה לא קל. הרווחתי שם הרבה כסף אבל לא ראיתי את הילדים שלי! הייתי חוזר בלילה ומעיר את התינוקת שלי בשביל לבלות איתה או לקלח אותה. זה לא היה בריא ולעזוב את ההייטק זו הבחירה הכי קלה שהיתה לי בחיים. אבל זה לא היה קל לבנות את העסק ולמצוא את הקול שלי והדרך שלי.
היום אני חי חיים מאוד מספקים מבחינה אמנותית ועסקית. אני בוחר את הפרוייקטים שלי, מוקף בכשרונות ולומד מהם הרבה וגם מזהים אותי בכל כנס שאני הולך אליו (ולפעמים גם במטוס בדרך אליו). אגב שנה הבאה אני טס לכנס פלואוט וטוויסט אנד שאוט. אני מסתכל על בלונים בין השאר כמו שיינן מסתכל על יין. אני אוהב לטעום יינות בוטיק ולגלות זנים חדשים של… בלונים. זו התשוקה שלי. מצד שני – יש לי בלב איש עסקים מעונב אז בסך הכל הבחירה המקצועית שמה אותי במצב שאני מיושר עם הצרכים שלי והשאיפות שלי.

האם אתה עובד יותר או פחות מהעבר והאם זה משתלם כלכלית?
אני כנראה היום מרוויח יותר מהתקופה שעבדתי בההיטק אבל קשה לדעת בדיוק כי העסקים שלי עדיין בתהליך של בניה ואני אוהב להשקיע חזרה כל שקל, לחיות צנוע ולהסתכל לטווח של חמש שנים ועשר שנים קדימה. זה כיף שיש לי עסקים מבוססי תוכן ואנשים משלמים לי גם בזמן שאני יישן. לפעמים אחרי מופע יומולדת אני בודק אימיילים ומגלה שהרווחתי יותר בעסקים האחרים שלי מאשר ביום הולדת עצמו. זה סבבי.
אני מכור לעבודה, עובד לפעמים 16 שעות ביום ולפעמים רק 12 ולא ישן הרבה. אני קורא לזה פאנוהוליק במקום וורקוהוליק. ההבדל העיקרי הוא שכשהייתי ההייטק בזבזתי שלוש שעות ביום על פקקים ולא היתה לי הגמישות לעצור הכל בשביל לרקוד עם הבנות שלי עם ג׳אסט דאנס או ללכת עם הבן שלי למשחקיה לחפש נוצות או סתם להיות שם לארוחת צהריים כשהבנות חוזרות מבית הספר.
אז לסיכום אני עובד אותו דבר כנראה, אבל עם גמישות ועבור עסקים שאני בחרתי וזה משתלם יותר.

איך החלה ההקשרות עם גיא שפר? האם אתם שותפים עסקיים או רק בפרוייקטים מסוימים?
גיא שפר ואני שותפים עסקיים בפרוייקטים גדולים והדרכתיים בישראל. כל דבר שאני עושה בארץ שהוא קצת יותר גדול מהפופיק שלי אני בוחר לעשות אותו עם גיא שפר. הוא גאון לוגיסטי, ביצועיסט ואיש עסקים חכם ממני בהרבה מובנים (לשמחתי).
ההתקשרות עם גיא התפתחה במשך שנים אבל הבשילה כשהתחלתי לפרוץ ברמה העולמית. גיא בדיוק גם פרץ ברמה העולמית עם הפרוייקט בסין, הדרכה בטוויסט אנד שאוט וכאלה. זה היה טבעי מאוד כי הבשלנו בזירה העולמית באותו הזמן ובדרכים מאוד שונות. השלמנו זה את זה.
לגיא ולי יש את אותה התשוקה לאנשים שמסביבנו ולאמנות שלהם ושלנו. זה אף פעם לא הבלונים שמובילים אותנו אלא מה שהלקוחות שלנו מקבלים מהם. אנחנו זורעים זרעים שיביאו פרי בחלקם רק עוד חודשים רבים ובחלקם אפילו שנים.
ביני לבין גיא יש גבולות גזרה ברורים ואנחנו תומכים אחד בשני באופן בלתי פוסק. הסוד אני חושב הוא לא לחשוב דרך משקפיים של הכלכלן של החברה. כמו בכל זוגיות, אם תשקיע פי חמש אנרגיה בלעזור ולחזק ולתמוך בצד השני מאשר בלבקש דברים חזרה, אז תצליח להתגבר על כל מכשול.

ספר קצת על הפרוייקטים הייחודיים שלך וכיצד ניתן להצטרף אליהם.
הפרוייקטים שעשינו עד כה כוללים עיצוב תערוכות בלונים של הבלון הפורח, עיצוב קניונים ופסטיבלי רחוב ודברים כאלה. מבחינת הדרכות – עשינו את האירוע הישראלי עם ארבעה מדריכים מבריקים. עשינו גם הדרכה של מדפסות פרסונליזציה, וגם הדרכה בנושא מכירות. עשינו הדרכות בתערוכת הבלונים של הבלון הפורח וניהלנו ג’אם בכמה וכמה הזדמנויות. אנחנו מתכוונים להמשיך בזה גם השנה.
אנחנו מוקפים באנשים סופר מוכשרים (כמו רן ניטקה, דניס האלוף וקרן פרידמן ברכה ועוד) ואוהבים להכניס עוד אנשים לפרוייקטים. אנחנו מאמינים שהשוק הישראלי הולך ומבשיל ויש הזדמנויות אמיתיות להרים אותו עוד יותר. יש מספיק אירועים לכולם (ראינו הוכחה לזה בפסח שהיו בארץ יותר פרוייקטים בו זמנית מהרבה מדינות בעולם ).
יש לגיא ולי רשימת תפוצה באימיילים ואנחנו נודיע שם על אירועי הדרכה שצפויים השנה כמו בנושא של עיצוב אורגני וגם אחרים. אם מישהו רוצה להצטרף שישלח לי אימייל בהודעה פרטית. מבחינת להצטרף לפרוייקטים – אנחנו מגיעים אל אנשים בשקט, בחברות, אוהבים להרחיב את הצוות כשיש תקציב שמאפשר את זה ויש לנו סגנון ייחודי של גיא וזיוי.

אתה משווק יצירות של בלונאים אחרים תחת השם זיוי קיווי וללא איזכור שם האמן היוצר. האם זה לא פוגע באתיקה האמנותית?
אני עושה את זה רק במסגרת הסכם חתום ביני לבין האמנים שמלמדים במכללה לאמני הבלונים. בדרך כלל אני משתמש בעסק המקומי שלי בשביל לבדוק למה מגיבים יותר ומשתמש במידע בשביל לעזור לתלמידים מכל העולם. יש גם הבט שיווקי עבור מכירת הקורס. כשיש לי תמונות שאני מראה שהקורס עזר לי, זה אומר שזה יעזור גם ללקוחות מקנדה, ארצות הברית, אוסטרליה, אנגליה, גרמניה נורווגיה ומלזיה…
אני מבין לגמרי את השאלה והיא במקום, אבל פשוט לא תמיד אפשר לראות מה עומד מאחורי הפוסט שאני והצוות שלי שמים בפייסבוק. מי שבוחר לעבוד איתי יודע מראש שמותר לי להשתמש ביצירות שלו שמלומדות במכללה בקורס או באתגר 21 הימים (יש לנו ארבעה אתגרים כאלה בשנה).
באופן טבעי קשה מאוד להפיק קורס בלי להחשף לסודות מקצועיים שנלמדים בקורס.
לסיכום – אתיקה אמנותית או עסקית הם תחומים שמאוד מאוד מאוד חשובים לי ואני פועל לקידומם בזירה העולמית (דרך הפודקסט עצמו, האתר שלו ועוד) ולמיטב ידיעתי פועל באופן תקין.
בכל אופן אם פגעתי במישהו אשמח להתנצל בפניו באופן אישי ולתקן את הטעות. כל אחד יכול לעשות טעויות ובמיוחד מי שעושה הרבה.

ספר על האפליקציות שפיתחת וכיצד הן יכולות לעזור לנו כאמני בלונים.
דוגרי, אני די מיואש מהאפליקציה הזו ומעדיף שאף אחד לא יקנה אותה יותר. השקעתי בה אלפי דולרים ויצרתי כלי שממש קל לי להשתמש בו בשביל לייצר ג’וב קוסט פורם ורשימות בלונים. מבחינתי הוא כלי מושלם, לוקח לי דקה לתמחר יצירה באופן מקצועי. זה אדיר. אבל השוק חשב אחרת (למרות שיש לאפליקציה 400 משתמשים) ואני מקבל פניות לגבי דרישות לשינויים שאין בהם שום הגיון טכני או עסקי (בגלל העלות הגבוהה של הפיתוח והעלות הנמוכה של האפליקציה עבור הלקוח).
לדוגמא מישהי התלוננה שהיא לא יכולה להשתמש באפליקציה כי רשום Buy על כפתור בעמוד שבו היא מרכיבה את רשימת המלאי שלה. הרעיון של הכפתור הוא שאם בא לך לקנות את כל המלאי שלך כמו שהוא מחדש, אתה תלחץ על הכפתור וזה ייצר אימייל שיישלח במידה ותאשר אותו. הצעתי לה להתעלם מהכפתור ופשוט להשתמש ברשימה עצמה כרשימה של המלאי אבל היא לא מצליחה להתעלם מהכפתור.
מישהי אחרת התלוננה שחסרה שקית בלונים מסויימת. הצעתי לה לשלוח לי תמונה של השקית כי אני יכול מרחוק להוסיף את הפריט החסר לכולם ואז מהדיווח שלה כל המשתמשים מרוויחים. היא החליטה שזה יותר מדי לצפות ממנה לשלוח תמונה והעדיפה להסיר את האפליקציה.
יש לי גם משתמשים שמאוד מאוד מרוצים מהאפליקציה אבל בסך הכל למדתי שפיתוח אפליקציות לנישה כל כך קטנה זה לא עסק משתלם.
היום אני מוכר את האפליקציה בדולר אחד, ואת הפיצ’ר של ג’וב קוסט פורם בעוד דולר אחד, וזה הכי זול שאפל וגוגל נותנים לי בלי שאשלם מאות דולרים על פיתוח ושינוי האפליקציה.
המכירה שלה במחיר הזה, אני מקווה, מעביר מסר של “קח את זה כמו שהוא” ולא ממש משנה לי עוד מי יחליט לקחת ומי לא. בתור ראש המכללה לאמני הבלונים, האפליקציה היא כלי לימודי מהמעלה הראשונה ומשמש אותי ליצירת תמחורים לכל היצירות הנלמדות בכל המסלולים שלנו. כך שגם אם פיתחתי את זה רק בשביל זה ובשבילי – אז טודו בום.
אם בכל זאת אתם מתעקשים לבדוק את האפליקציה הזאת, שהיא באנגלית לגמרי ותומכת ב-6000 בלונים מכמה חברות (קיו, אס, אנגרם ועוד) אז קוראים לה balloon stock והיא נתמכת באייפון ובאנדרואיד. אני לא שולח לינק לאפליקציה. תחפשו בעצמכם אם זה כזה חשוב.
אגב יכול להיות שהלקח פה הוא שפתרון טוב צריך לפתור בעיה אחת ולא שלוש או ארבע. לפחות בכל מה שקשור לטכנולוגיה אבל לדעתי זה בכלל. אם האפליקציה היתה עושה רק ג’וב קוסט פורם הייתי שמח יותר. לא נורא, זה מים מתחת לגשר.
זהו… שיחררתי.

האם אתה מוכר סרגלים מתקפלים ממותגים?
כן! אני אוהב לעזור לאמני בלונים שלומדים במכללה לאמנות הבלונים ולייצר עבורם דילים. כך עשיתי גם עם כפפות וככה אני עושה באופן שוטף עם סרגלי סלאפ ברייסלט ממותגים. אני משתמש בכישורים שלי מניהול פרוייקטים מול סינים ומוריד מחירים בשביל לעזור לאמני הבלונים. מכרתי עד היום 50,000 צמידים לשלושים אמני בלונים מכל העולם. רק בשביל ההשוואה – בארץ צמיד ממותג כזה עולה חמישה שקלים לאחד. אני מצליח להביא צמיד כזה ללקוח הקצה בכל מקום בעולם בשני שקלים ואם קונים כמות גדולה זה יורד לשקל שישים בערך. באופן טבעי, זה לוקח זמן לנהל פרוייקט רכש ושילוח כזה, ולכן אני עוזר במחיר בשלושים אגורות לכל צמיד רק לתלמידים שלי, ובאופן כזה מסנן את מי שלא רציני.
קרדיט זה דבר חשוב – הממציא של השימוש בסלאפ ברייסלט לאמני בלונים הוא מאט פאלון, שלימד פה במסגרת האירוע הישראלי שגיא ואני הפקנו. אני רק הפכתי את הסלאפ ברייסלט למשהו טוב יותר, כי הוא עכשיו הוא זמין ברמה עולמית (וזה ממכר ויפה). אפילו מאט כבר קונה את הצמידים האלה דרכי.

האם עבודה מול אמנים מחו”ל כלכלית יותר מאשר עבודה עם הישראלים? האם אתה מוכר להם מוצר/שרות שונה מהארץ או משהו שלא היה עובר בארץ או שלא היו מוכנים לשלם עליו?
העבודה מול אמנים מחו”ל היא ברכה אמיתית למשפחה שלי. אני לא משלם מע”מ, והם לא מתמקחים ומעריכים את העזרה שלי. יש לי 50 (!) לקוחות שלוקחים אצלי אימונים עסקיים, וכ-150 לקוחות שלומדים ממני באופן ישיר או עקיף.
אני מכיר את המשפחות של הרבה מהלקוחות שלי. זוכר את שמות הילדים. שולח להם מתנות באופן תדיר ובכללית מביא לתוצאות בעסקים שלהם. זה תענוג.
לקוחות ישראלים מפחדים לצאת פראיירים. זה הסתכלות מושרשת בתרבות שלנו שהיא מאוד מאוד מוכוונת אגו. אגו הוא האוייב בעסקים ובכלל לדעתי בחיים בריאים ובמיוחד בנושא של קבלת עזרה עסקית. אם יש לך אגו אתה לא תקבל את המתנה של העצה שלי. אם תבוא בלי אגו – ותיישם את העצה שלי – העסק שלך יגדל.
אני חושב שזה קשור גם לעובדה שלקוחות מחו”ל הם מתקדמים יותר בצריכת פודקאסטים וצריכת קורסים אונליין מבארץ. בחול זה הדרך הכי טובה ללמוד: בחינם תוך כדי נהיגה, ובתשלום עם אנשים שאתה סומך עליהם.
אגב אני באופן אישי צרכן של פודקאסטים וקורסים אונליין. רק השבוע קניתי מנוי שנתי לקורס במחיר 600 דולר. אני לא רק מוכר את זה, אני גם צורך את זה וחושב שזו הדרך הטובה ביותר ללמוד ולהתקדם. אני צופה בקורס בטלפון, במחשב הנייד ובמחשב השולחני וזה מדהים כמה שאני יודע יותר היום לעומת לפני חודש, חצי שנה, שנתיים…
לסיכום – חול זה אחלה. גם יש הרבה אנשים בחול… אז זה על הכיפאק מבחינה עסקית.
אבל אני עובד פה ושם עם ישראלים, בדרך כלל עם אותם מוצרים כמו שהם. פשוט הפוקוס השיווקי והעסקי שלי הוא לא בישראל.

במה עסק השיעור שהעברת בכנס בארה”ב?
כמובן בעסקים! איך להכפיל את מחיר השירות שלך דרך שימוש בטכניקות של הוספת ערך עבור הלקוח שלך. הרוטב הסודי של השיעורים שלי הם שהם מבוססים על טכניקות מקוריות ולא פתרונות ספר מוכרים. באופן אישי הכפלתי את העלות של השרות שלי בכמה עסקים ובכמה הזדמנויות כך שאני רואה את עצמי בן אדם שיש לו מה לתרום בנושא. אגב לימדתי לא רק בכנס טוויס אנד שאוט היוקרתי, אלה גם בכנס בשיקגו בן יומיים שאני הייתי המרצה היחיד שלו, ושהגיעו אליו 70 אמני בלונים. אחד מהם נסע 5 שעות נסיעה כדי לפגוש אותי. לימדתי שם עיצובי בריתות מקוריים, עיצובי צמידים וקשתות ושיווק.

לפי מה אתה בוחר מרואיין לתוכנית שלך?
בתחילת הדרך זה היה מי שאני יכול, מי שיש לי נגישות אליו, ומי שאני מעריך את האמנות שלו. היום יש כבר שיקולים נוספים כגון הנושא של העונה. לדוגמא, העונה השישית מדברת על הצד האחר של אמנות הבלונים. על זה שלכל אחד מאיתנו יש משהו שמשפיע על איך שהוא עושה בלונים. לדוגמא מישהו שסבל מדיכאון או מישהי שהייתה פעם שחקנית פוקר מקצועית, או מישהו שנשוי לאמנית בלונים והוא אמן בלונים, או מישהו שהחליט לכתוב ספר ועוד ועוד.
התכנית שלי מבוססת על עונות, כל עונה עם נושא ו-14 פרקים. בין עונות אני יוצא להפסקה ומתעסק בפיתוח של הקורסים ושל המכללה…

תן לנו טיפ ממופעי הילדים שלך.
בשמחה! אפילו שניים:
טיפ שיווקי הוא לבקש באימייל המלצה עוד בלילה של האירוע! באופן אישי אני עושה את זה באופן אוטומטי באימייל אבל ממליץ לעשות את זה מוקדם ככל האפשר.
טיפ לגבי המופע עצמו – אף פעם לא להתייחס אליו כאל משהו מוכן. תמיד לקבל עוד חוות דעת. אני עובד עם במאי של אמני ילדים מאנגלי (דני שלזינגר) על המופע, הולך באופן תדיר לראות את המופע של גיא שפר (ראיתי את המופע שלו בערך 25 פעמים עד היום, וכל פעם אני מגלה עוד משהו שעובד בהתנהלות מול קהל ואנרגיה בימתית) ובכללית ממשיך לשמוע הרצאות וללמוד בכל הזדמנות. אני חישבתי פעם שבמצטבר השקעתי במופע שלי כ-200,000 שקלים לאורך 12 שנים, בפיתוח, אביזרים, הדרכות ועוד.
טיפ לגבי שליטה בילדים – לתת מחמאה לילד שיושב ליד זה שמפריע! פתאום הילד שמפריע מבין שאם הוא ישב יפה הוא יקבל גם מחמאות. אני מגיע עם ילדים לרמה שאפילו המפריעים ביותר הופכים למתוקים, חמודים ושקטים.

קוסמים מתייחסים אליך כקוסם או כאמן בלונים?
זה קטע קצת אירוני… כי אני לאחרונה התמנתי להיות מזכ”ל אגודת הקוסמים הישראלי… אבל במשך שנים קוסמים מתייחסים אלי כאל אמן בלונים ואמני בלונים מתייחסים אלי בתור קוסם.
דוגרי, אני לא זה ולא זה ואני שניהם ואני חושב שההגדרות האלה לא משנות כלום.
כל מה שמשנה זה הלקוח והחוויה שלו והאמנות היא בעיניים שלו ובתוך הלב של הקהל שלנו.

אתה מכשיר גם את הדור הבא במשפחת קיווי?
לגמרי כן! מנור בחזית כרגע, באה איתי לסדנאות בלונים (כשהיא יכולה) ולסדנאות ליצנות. מצחיקה את הילדים עם בדיחות מקוריות שלה ואפילו אני עושה לה אימון עסקי ומלמד אותה אל מכירות ועל שיווק.
זה עונג אדיר לשתף את המשפחה בעשייה שלי. לפעמים המורה צריך לחכות שהתלמיד יהיה מוכן, אבל כשהוא מוכן – הם מקבלים מורה עם הרבה סבלנות שמאוד רוצה לעזור.

יש עוד הרים לכבוש? (נשמח לפירוט)
אני עובד במקביל על כמה וכמה פרוייקטים, תמיד. לפני שבוע גייסתי לחברה לראשונה עובד במשרה מלאה (עוזר אישי) מהפיליפינים. אנחנו נפגשים פעם ביום, אני מדריך אותו במשימות שלו והוא מדווח לי על ההתקדמות. באופן כזה אני מאמין שאוכל לגדל עוד את העסקים שלי כי אני מצליח לבצע יותר במקביל ולתת שירות טוב יותר עבור הלקוחות שלי.
ההצטרפות בימים האחרונים לאקדמיה לאמני ילדים מאנגליה היא סגירת מעגל לא קטנה כי בזכות הפודקסט שלהם הפכתי להיות פודקאסטר. אני לומד על עסקים ואוטומציה ושיווק יותר מכל תואר שני במנהל עסקים בעולם, לדעתי.
אז ללא ספק שיהיו הרים נוספים. אני דוגל בשיטה עסקית קצת מפחידה שנקראת פיילר מרקטינג – שיווק על ידי כישלון. המטרה היא להכשל מהר, ולמצוא בסופו של דבר את מה שעובד על פי קריטריונים אובייקטיבים ולא רק הרגשה. אז אני כותב במקביל לכל מה שאני עושה בלוג בנושא שיווק בשיטות של משפיענים (influencer marketing) ואני בונה את התשתית שלי לעזור לאנשים שהם לא אמנים בעתיד.
באשר להרים בתוך הנישות הקיימות – המכללה לאמני הבלונים תהפוך יום אחד לגורם שמבצע הסמכות לאמני בלונים. כמו ה-CBA יהיה לנו משהו בסגנון של CBB – סרטיפייד בלון ביזנס. עד סוף ספטמבר 2019 יהיו לנו במכללה 15 קורסים מקצועיים (בסוף השנה הזו יהיו לנו כ-10) ואנחנו נפתח במסלולי לימוד של שלוש או ארבע שנים.
בזירה של אמני הילדים אני מתכוון לפעול באופן שיביא להתמקצעות של הענף ועליה בעלות השירות ברמה העולמית. אנחנו נפתח קורס עסקי מקביל לזה שיש לי במכללה לאמני בלוני גם באקדמיה לאמני ילדים וזה יהיה שוס. אגב המכללה עצמה נפתחת לתלמידים חדשים למשך שבועיים החל מאמצע מאי, במחיר מוזל, כתוצאה מהכניסה שלי לעסק והרוח החדשה של החברה. מגניבי.
ברמה האישית – אני מתכוון להמשיך להיות חלק משמעותי מאוד בחיים של הילדים שלי. #המשפחהקודמתלכל
תודה על הקריאה וההקשבה. אני מאוד מעריך את זה.